Новий канцлер Німеччини може відкласти початок «Північного потоку-2».

Маршрут трубопроводу "Північний потік 2"

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, під тиском США щодо припинення проекту газопроводу «Північний потік-2» через агресію Росії проти України, може спокійно делегувати це завдання бюрократії країни.

Перш ніж газ зможе протікати по трубопроводу на дні Балтійського моря, регулятор Німеччини та Комісія ЄС, дві невідомі своєю швидкістю установи, повинні дати зелене світло. Сертифікат від німецького Bundesnetzagentur, або Федерального мережевого агентства, має пройти ретельну перевірку ЄС, перш ніж Німеччина остаточно підтвердить, що може зайняти від шести до восьми місяців.

Однак час схвалення припинився в середині листопада, коли мережеве агентство заморозило процес, щоб дозволити оператору газопроводу Nord Stream 2 AG, що належить російському ПАТ «Газпром», створити німецьку компанію для дотримання місцевих правил та норм ЄС. Це рішення призвело до зростання цін на природний газ в Європі, що свідчить про те, наскільки Європа робить ставку на потенціал збільшення поставок з Росії. Планується, що «Північний потік-2» подвоїть потужність існуючого підводного маршруту від родовищ російського газу до Європи.

Процес, який розпочався у вересні, може відновитися лише після того, як «Газпром» приведе у відповідність свої операції «Північний потік-2». Німецьке агентство поки не має вказівок, коли надійдуть необхідні документи, сказав речник.

Шольц, юрист і 40-річний ветеран німецької політики, знає, як повільно можуть обертатися колеса бюрократії країни. Для «Північного потоку-2» це може підійти на користь: чим довше триває сертифікація, тим менше він буде відчувати тиск, щоб втрутитися на політичну сторону.

За підрахунками американської розвідки, Росія може вторгнутися в Україну з кількістю до 175 000 військових на початку 2022 року, можливо, наприкінці січня – або за кілька місяців до того, як очікується, що Bundesnetzagentur завершить свої обговорення.

Це дало Шольцу, лише за перший тиждень перебування на посаді, трохи передихнути. І як і Ангела Меркель, тактику якої він вивчав роками, Шольц відомий своєю здатністю не піддаватися тиску.

Представник німецького уряду спростував заяву США про те, що Берлін сигналізував Вашингтону, що зупинить «Північний потік-2», якщо президент Росії Володимир Путін вторгнеться в Україну. Наразі немає потреби в таких запевненнях, сказав чиновник за умови анонімності, тому що переговори є конфіденційними: поки доля газопроводу лежить за регулюючими органами, уряд Шольца не має механізму для втручання.

Сполучені Штати не вперше намагаються чинити тиск на Німеччину через «Північний потік-2». Але оскільки конфлікт між Вашингтоном і Берліном було вирішено в липні, виникло відчуття, що адміністрація Байдена може шукати інший шлях – наприклад, Нинішня українська криза – розбити проект раз і назавжди, сказав чиновник.

Президент Джо Байден зіткнувся з двопартійною критикою за відмову від санкцій щодо материнського трубопроводу на початку цього року. Законодавці продовжують закликати Байдена ввести санкції щодо газопроводу, особливо враховуючи нарощування російських військ.

Байден і Шольц розмовляли у п’ятницю. Міністр фінансів США Джанет Єллен також розмовляла з новим міністром фінансів Німеччини Крістіаном Лінднером про те, як США можуть «накласти серйозні витрати на економіку Росії» у разі загострення напруженості між Україною та Росією.

Хоча трансатлантичні відносини відтали порівняно з епохою Трампа, залишаються точки тиску, що підсилює думку в Берліні, що Німеччина має передусім дбати про власні інтереси.

Тут Шольц теж стоїть на одному рівні зі своїм попередником. Як віце-канцлер він був свідком тривалої боротьби Меркель із США за «Північний потік-2».

Поки немає жодних ознак того, що Шольц порушить позицію Меркель. Насправді, якщо дехто з Християнсько-демократичної партії Меркель сумнівався щодо газопроводу, соціал-демократи Шольца майже однозначно його підтримують.

Однією з головних карт, однак, є Партія зелених, другий за величиною партнер у тристоронній коаліції Шольца. У минулому спів-лідер зелених Анналена Бербок закликала припинити «Північний потік-2», але, ставши першою жінкою-міністром закордонних справ Німеччини, вона здебільшого мовчала на цю тему.

Опитування показали, що більшість німців схвалює газопровід, але найменше ентузіазму прихильники зелених.

Інший співлідер Зелених, Роберт Хабек, нещодавно запропонував, що ситуація в Україні має бути частиною міркувань сертифікації, що відкидають чиновники міністерства економіки, яке він зараз очолює.

Додаючи додаткову драму, Шольц має довгу історію з найбільшим у країні спонсором «Північного потоку-2» Герхардом Шредером із власної СДПГ Шольца — канцлера Німеччини до ери Меркель.

Сьогодні Шредер є головою російської державної нафтової компанії «Роснефть» і Nord Stream AG, а також особистим другом Путіна, але все ще глибоко цікавиться своїм колишнім союзником по партії.

Він спостерігав із VIP-галереї в Бундестазі, як Шольц складав присягу 8 грудня. Пізніше 77-річний чоловік дав телеінтерв’ю, де захищав «Північний потік-2».

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *