Європа стикається з можливою енергетичною блокадою через загострення зимової газової кризи

Європа стикається з можливими енергетичними блокадами

Європа наближається до зими, стикаючись з безпрецедентним енергетичним тиском, і політики намагаються з’ясувати, як зупинити замерзання своїх громадян.

Якщо дефіцит посилиться, європейські уряди можуть вдатися до обмеження продажу природного газу та електроенергії в інші регіони. Ще більш екстремальний сценарій може призвести до того, що вони зупинять потоки один до одного, що спричинить політичну та економічну кризу.

«Якщо стане дуже холодно, навіть у Європі ви побачите, як країни скажуть: «У мене є газ всередині своїх кордонів, і я збираюся прийняти термінові заходи безпеки, які ніхто не зможе експортувати протягом наступних двох тижнів», — сказав Марко Альвера. , виконавчий директор італійської енергетичної інфраструктурної компанії Snam SpA. «За останні 20 років мені погрожували в кількох країнах. Політичним пріоритетом є збереження свого виборчого округу».

Газові сховища Європейського Союзу заповнені приблизно на 77%. Це набагато нижче норми для цієї пори року і робить учасників особливо вразливими, якщо зима сувора.

Ось подивіться, що знадобиться європейським політикам, щоб вимкнути вимикачі, і які країни є найбільш вразливими.

Чи загрожують уряди заблокувати експорт?

Хоча жоден уряд в Європі ще не заявив, що зупинить експорт, ризик збільшується з підвищенням цін на енергоносії.

У Норвегії, одному з найбільших експортерів енергії в Європі, ціни на електроенергію зросли в сім разів з минулого року. Лідер партії “Центр”, яка незабаром може стати частиною коаліційного уряду, заявив, що оцінює, чи законно скорочувати продажі в ЄС. Сербія може заборонити експорт електроенергії, щоб “людям було тепло”, заявив цього місяця президент Олександр Вучич. І Франція погрожувала приборкати владу до Нормандських островів Великобританії на тлі суперечки щодо рибальських вод.

Неодноразово цієї зими ірландський мережевий оператор закривав інтерконектори, які надсилають енергію вітру до материкової Британії. Ірландія заявила, що її дефіцит настільки серйозний, що вона може бути під загрозою відключення електроенергії.

Хто вразливий?

На зовнішні поставки припадає близько 80% газу, який споживає ЄС, більшість з яких надходить з Росії, Норвегії та Алжиру.

Деякі з найбільших економік блоку є одними з найбільш вразливих. Німеччина імпортує 90% своїх потреб. Такі країни, як Великобританія, Бельгія, Іспанія та Португалія, стикаються з додатковою проблемою низької ємності для зберігання газу, вважає Фабріціо Фаріна, аналітик консультанта Verisk Maplecroft.

На континенті є маса трубопроводів, і багато з них перетинають кілька кордонів, створюючи безліч можливих точок задухи. Деякі з найбільших – це “Ямал”, який прямує з Росії через Білорусь та Польщу, перш ніж потрапити до Німеччини, і TAG, який доставляє російський газ до Австрії та Італії.

Електромережа континенту також стає все більш взаємопов’язаною. Хоча це мало на меті об’єднати ресурси та побудувати інтегрований ринок енергії, це може залишити деякі країни вразливими до відключення.

Як країни можуть блокувати експорт?

ЄС має так звані «принципи солідарності», які повинні запобігти будь-якій державі, яка блокує експорт електроенергії чи газу та залишає іншого члена не в змозі, особливо якщо мова йде про постачання для домогосподарств.

«Як би це не було спокусливо, країни-члени ЄС не зможуть заглушити поставки газу сусідам, які борються, якщо вони будуть дотримуватися правил ЄС», – сказав Фаріна.

Однак ця система ніколи не випробовувалася в умовах енергетичної кризи.

“На практиці це буде дуже важко”, – сказав Тьєррі Брос, колишній торговець енергією, який зараз є професором Паризького інституту політичних досліджень. «Держави -члени почнуть сперечатися. Німеччина зіткнулася з найгіршим ризиком зриву цієї зими, оскільки вона споживає багато енергії, а її запаси досить низькі. Я не думаю, що іспанці, французи, поляки будуть дуже раді їм допомогти».

Оператори електромережі стверджують, що їм дозволено зупиняти або змінювати потоки електроенергії через міждержавні кабелі, якщо їм не вистачає електроенергії для власної мережі. Або рішення могло б прийняти уряди.

«Стикнувшись із справжньою кризою та перспективою відключення електроенергії, цілком можливо, що політики можуть вирішити призупинити експорт, щоб захистити своїх виборців, — сказав Бенджамін Коллі, директор Aurora Energy Research Ltd. — Щоб це сталося, ми б Необхідно побачити одночасне скорочення поставок на кількох взаємопов’язаних ринках».

Інший сценарій полягає в тому, що енергія не блокується, а натомість перенаправляється з бідних країн до багатших, таких як Німеччина, які можуть впоратися з вищими цінами.

«Це більш імовірно, ніж активне відключення», — сказав Ентоні Фроггат, дослідник з Chatham House в Лондоні.

У чому недолік клацання перемикачем?

Будь-яка країна, яка зупинить потоки, відмовиться від експортних надходжень і транзитних зборів. Фінансові втрати можуть бути значними. Але уряди могли б подумати, що вони того варті, якщо порівнювати з політичними випадами, якщо їхні громадяни не можуть увімкнути світло та обігрівачі.

Чи Brexit має значення?

Вихід Великобританії з ЄС означає, що їй більше не доведеться дотримуватися принципів солідарності. Це полегшує Лондону юридично скоротити експорт енергоносіїв до блоку. Проте країна є нетто-імпортером і отримує більшу частину газу та електроенергії з ЄС.

“Brexit наражає Велику Британію на ризик залишитись у затореному стані, якщо країни ЄС використовуватимуть енергію як інструмент торгів або відчуватимуть серйозну нестачу цієї зими”, – сказала Фаріна.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *