У переговорах з Росією пріоритет має бути відданий «Північному потоку — 2»

Виконавчий директор українського державного енергетичного гіганта “Нафтогаз” вважає абсурдним, щоб “Північний потік-2” не був одним з головних пріоритетів міжнародних переговорів з Кремлем, повторюючи заклик до подальших санкцій щодо газопроводу, щоб стримати чергове вторгнення Росії.

Його коментарі прозвучали невдовзі після засідання Ради НАТО-Росія в середу. Це була друга зустріч на високому рівні цього тижня між західними чиновниками та Росією після гучних переговорів між представниками США та Кремля в понеділок. Ще одна зустріч відбудеться у четвер в Організації з безпеки і співробітництва в Європі у Відні.

Ведуться переговори, щоб спробувати розрядити кризу, спричинену масовим збиранням російських військ поблизу України, хоча шлях вперед залишається неясним, і Москва попередила, що ситуація «дуже небезпечна».

У четвер у розмові з CNBC Хедлі Гембл у Києві, Україна, генеральний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко сказав, що був здивований, побачивши, що «Північний потік-2» не є центральною частиною обговорень.

«Справді важко зрозуміти, як це може бути непоміченим або не має ніяких наслідків? Це те, що має бути першим, тому спочатку вони мають санкціонувати «Північний потік-2». Вони повинні знову показати свою тверду позицію Путіну», – сказав Вітренко.

«І, наприклад, якщо хтось хоче обговорити якісь подальші дії, якщо буде подальша агресія з російської сторони, вони мають говорити про «Північний потік-1». Тому я не кажу, що «Північний потік-2» – це єдине, що має бути на порядку денному, але це має бути першим лише для того, щоб показати, що Захід налаштований серйозно».

Вітренко сказав, що тоді слід підготувати пакет додаткових санкцій, якщо Росія хоче вторгнутися в Україну.

Вид трубних систем і запірних пристроїв на газоприймальній станції газопроводу "Північний потік-2" Балтійське море.
Стефан Зауер Getty Images
Вид трубних систем і запірних пристроїв на газоприймальній станції газопроводу “Північний потік-2” Балтійське море.
Стефан Зауер Getty Images

Трубопровід «Північний потік-2», який ще не запрацював, призначений для доставки російського газу безпосередньо до Німеччини через Балтійське море в обхід України та Польщі. Проект вартістю 11 мільярдів доларів належить російському державному енергетичному гіганту «Газпром» і має на меті подвоїти існуючу потужність «Північного потоку-1».

Критики стверджують, що газопровід несумісний з європейськими кліматичними цілями, поглиблює залежність регіону від російського експорту енергоносіїв і, швидше за все, посилить економічний і політичний вплив президента Росії Володимира Путіна на регіон.

Заступник держсекретаря США Венді Шерман, яка очолювала делегацію США на різних переговорах цього тижня, заявила журналістам у середу, що поведінка Росії щодо України відіграватиме ключову роль у долі газопроводу.

«З нашої точки зору, дуже важко побачити, як газ проходить через трубопровід або щоб він почав працювати, якщо Росія відновить свою агресію проти України», — сказав Шерман невдовзі після засідання Ради НАТО-Росія.

Однак міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт застерігає від встановлення зв’язку між «Північним потоком-2» і посиленням напруженості між Росією та її сусідом Україною.

«Нам потрібно вирішити цей конфлікт, і ми повинні вирішити його в переговорах — це можливість, яку ми маємо на даний момент, і ми повинні використовувати її, а не прив’язуватись до проектів, які не мають відношення до цього конфлікту», — сказав Ламбрехт. Німецька телекомпанія RBB у четвер, повідомляє Reuters.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам у четвер, що «Північний потік-2» є «комерційним проектом», повторюючи коментарі Путіна CNBC у жовтні минулого року. Пєсков також сказав, що було б «абсурдним» пов’язувати газопровід із загостренням напруженості між Росією та Європою.

Вторгнення Росії в Україну «досить вірогідне»


Україна, колишня радянська республіка, яка є чимось на кордоні між Росією та рештою Європи, має амбіції приєднатися до ЄС і потенційно навіть стати членом західного військового альянсу НАТО.

Росія категорично проти такої перспективи. Кремль зажадав від США не допустити подальшого розширення НАТО на схід і не дозволити колишнім радянським державам приєднатися до альянсу.

Відносини Києва з Росією різко впали у 2014 році після того, як Москва анексувала півострів Крим від України та підтримала проросійських сепаратистів на східному Донбасі України.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у четвер підтвердив «політику відкритих дверей» групи та право кожної країни обирати власні заходи безпеки. Він сказав, що і Росія, і НАТО готові відновити переговори після «дуже серйозного і прямого обміну думками» щодо ситуації в Україні та навколо неї.

Вітренко сказав CNBC у четвер, що російське вторгнення в Україні виглядає «досить вірогідним», а потім додав, що він все ще сподівається, що Захід твердо протистоятиме будь-якому можливому акту агресії.

«Я не в змозі навчати уряд США, як знову вести міжнародні переговори», — відповів Вітренко, коли його запитали, чи варто американським чиновникам дотримуватись жорсткої позиції щодо своїх російських колег.

«Мій особистий досвід у спілкуванні з Путіним є в тому, що ви можете змусити його робити правильні речі, лише якщо ви готові протистояти Росії», – додав він. «Отже, вони розуміють лише сильні позиції на переговорах, тому, якщо ви не готові продемонструвати, що у вас сильна позиція [і] ви підготуєтесь заздалегідь, у вас немає шансів перемогти Путіна».

— Холлі Елліятт з CNBC внесла свій внесок у цьому звіті.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *