“Північний потік-2” схвалений, оскільки США спонукають Україну підтримати обіцянку Німеччини

Маршрут трубопроводу "Північний потік 2"

Bloomber – США та Німеччина завершили угоду про затвердження завершення трубопроводу “Північний потік-2”, фактично припинивши тривалий розкол щодо закупівель німецького газу у Росії, підтвердили союзники в середу.

Відповідно до угоди, Німеччина зобов’язується вжити заходів, якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю проти України, рішення, яке може означати поступку канцлера Ангели Меркель, яка раніше відмовлялася робити самостійні кроки проти Кремля щодо газопроводу, який проходить з Росії до Німеччини і могло дозволити Москві обійти Україну.

“Сполучені Штати та Німеччина непохитно підтримують суверенітет, територіальну цілісність, незалежність та обраний європейський шлях”, – йдеться у спільній заяві союзників. “Ми зобов’язуємось сьогодні відступити проти російської агресії та злочинної діяльності в Україні та за її межами”.

США та Німеччина також будуть прагнути заохочувати інвестиції щонайменше на 1 млрд. Доларів у так званий Зелений фонд для сприяння переходу України на чистіші джерела енергії. Німеччина зобов’язалася спочатку інвестувати у фонд 175 мільйонів доларів. Німеччина також призначила б спеціального посланника – з фінансуванням 70 мільйонів доларів – для підтримки двосторонніх енергетичних проектів з Україною.

Угода припиняє десятирічну американсько-німецьку ворожнечу щодо проекту, яка, на думку критиків, дасть Росії занадто багато важелів для європейської національної безпеки. Спочатку адміністрація Байдена припустила, що спробує зупинити будівництво, але згодом змінила свій підхід, заявивши, що це буде довгим кроком і лише кислими відносинами з урядом Німеччини.

Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинити агресію проти України, Німеччина сама вживатиме заходів, одночасно наполягаючи на заходах на європейському рівні, включаючи санкції щодо обмеження експорту енергоносіїв Росії, згідно з угодою.

“Це погана ситуація і поганий трубопровід, але нам потрібно захищати Україну”, – заявила Вікторія Нуланд, заступник державного секретаря з політичних питань, в середу на засіданні Комітету із закордонних справ Сенату. Президента України Володимира Зеленського запросили відвідати Білий дім 30 серпня, заявила в середу прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

Хоча угода піднімає можливість обмеження потоків російського газу, ця мова розчаровує критиків – у тому числі багатьох американських законодавців – які говорять, що адміністрація не зробила достатньо для зупинки трубопроводу, який був завершений понад 90%, коли президент Джо Байден прийшов на посаду.

Сенатор Джон Баррассо, республіканець штату Вайомінг, заявив Нуланд, що трубопровід ставить “душливу опору” в Європі. “Захист цієї російської пастки не відповідає нашим інтересам національної безпеки”, – сказав він.

Республіканський сенатор Тед Круз із Техасу назвав угоду з Німеччиною “повною і повною капітуляцією президента Байдена” перед Володимиром Путіним, президентом Росії.

У початковій реакції на оголошення угоди міністри закордонних справ України та Польщі, які також залежать від російських енергоносіїв, заявили, що американсько-німецька угода “не може вважатися достатньою для ефективного обмеження загроз, створюваних NS2”.

Критики шукали конкретну слова, згідно з якими Німеччина пообіцяла б перекрити потік газу через “Північний потік-2” у випадку, якщо Росія намагатиметься неналежним чином впливати на Україну. Але Німеччина вже давно протистояла такій загрозі, заявляючи, що це лише додатково політизуватиме проект, який, як стверджує Меркель, пов’язаний виключно з бізнесом.

Юрій Вітренко, головний виконавчий директор найбільшої в Україні державної нафтогазової компанії “Нафтогаз”, заявив, що “без України не може бути домовленостей про Україну” і що він все ще наполягає на конгресі та адміністрації щодо продовження санкцій щодо газопроводу. Вітренко додав, що він вірить, що Зеленський зможе переконати Байдена взяти більш жорстку позицію щодо цього питання, коли обидва президента зустрінуться.

Угода зобов’язує Німеччину використовувати важелі для продовження української угоди про транзит газу з Росією після закінчення терміну його дії у 2024 році.

Прес-секретар Державного департаменту Нед Прайс заявив журналістам у Вашингтоні у вівторок, що “німці висунули корисні пропозиції, і ми змогли досягти прогресу в кроках для досягнення цієї спільної мети, ця спільна мета – забезпечити, щоб Росія не могла озброювати енергію”.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков не відповів у вівторок на прохання прокоментувати нову американсько-німецьку угоду. Кремль давно відкидає твердження, що він використовує енергоносії як політичну зброю, і захищає “Північний потік-2” як суто комерційний проект. Росія заявила, що розгляне можливість використання України для постачання газу до Європи після закінчення терміну дії поточного контракту на транзит, але лише за умови, що Київ запропонує привабливі умови.

Прогрес відбувається після місяців переговорів та візиту Меркель до Білого дому минулого тижня. На спільній прес-конференції лідери двох країн заявили, що домовились про стримування Путіна від маніпулювання трубопроводом задля політичної вигоди, хоча їх оцінки різняться щодо намірів трубопроводу.

“Ми з канцлером Меркель абсолютно єдині в своєму переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергію як зброю для примушення або погрози сусідам”, – сказав Байден. “Ми будемо активно діяти, якщо Росія не буде поважати це право України, яке вона має як транзитна країна”.

У своєму виступі Меркель сказала: “У нас є ряд інструментів, які здебільшого не на німецькому, а на європейському рівні, які ми можемо реалізувати”, і що Німеччина “вела переговори з нашими європейськими друзями”.

Раніше цього року адміністрація Байдена запровадила, але негайно відмовилася від санкцій проти Nord Stream 2 AG, материнської компанії зі Швейцарії, яка будує трубопровід. Американські чиновники заявили, що скасування санкцій дає їм можливість для дипломатичних дискусій, оскільки вони продовжують переговори з Берліном.

“Чи можемо ми зробити щось із дуже поганої руки, яку ми успадкували?” Про це держсекретар Антоній Блінкен заявив минулого місяця в інтерв’ю німецькому виданню Der Spiegel. «Тому що так, президент Байден давно вже сказав, що трубопровід – це погана ідея, що він потенційно може бути інструментом російського економічного примусу та стратегічного примусу, інструментом, який може бути використаний не лише проти України, а й Європи в цілому для наскільки це збільшує залежність від російського газу “.-

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *