Енергетичний ринок Європи зараз перебуває під контролем зими

Кожен може повернутися до того, щоб спостерігати за щоденною кількістю випадків коронавірусу, оскільки варіант омікрон поширюється Європою, але енергетичний ринок зосереджується на більш традиційному вимірюванні занепокоєння: температурі.

Цього тижня ціни злетіли до нових рекордів через вплив несподіваних відключень атомної енергії у Франції та тривожно низьких запасів по всьому континенту. У п’ятницю ціни на природний газ впали, оскільки Росія вирішила постачати ринок об 11 годині, але вони все ще знаходяться на запаморочливо високому рівні.

Покупці та продавці тепер дуже пильні щодо ознак холоду, що призведе до повного падіння цін. «Лише м’яка зима, здається, здатна зменшити напругу на енергетичному ринку», – сказав Жан-Поль Гарреман, аналітик дослідницької фірми Enappsys Ltd.

Все це створює непевні перспективи для європейських економік і споживачів, оскільки пандемія повертається, а країни стають дедалі більше стурбованими Росією та геополітикою.

Omicron, ймовірно, буде домінувати в Європі до середини січня, і це може призвести до фактичного блокування, коли компанії не матимуть необхідного персоналу, щоб продовжувати роботу в звичайному режимі. Зростання цін на енергоносії спричиняє інфляцію та змушує галузь, що потребує газу, стримувати виробництво. Якщо теж холодно, то повне відключення світла може бути останнім заходом.

За словами синоптика Maxar Technologies Inc., решта грудня буде холодніше, ніж зазвичай.

Ціни вже є рекордно високими у Франції та Німеччині, в той час як погода відносно м’яка, а попит насправді не перевіряє межі системи. Пік споживання зазвичай припадає на січень або лютий, коли найхолодніше. Аналітики кажуть, що цього року навіть не знадобиться повторення «Звіра зі Сходу» в лютому 2018 року, щоб спровокувати обвал на ринку, буде достатньо лише на кілька градусів нижче норми.

Сплеск цін

Хоча зараз може бути достатньо потужності — хоча й за вражаючою ціною — вона вичерпується швидше, ніж у попередні роки, за словами Ганнса Кеніга, керівника введених в експлуатацію проектів Aurora Energy Research Ltd. «Наше використання газу зростатиме і це може стати проблемою до кінця зими, коли сховищ газу буде вичерпано», – сказав він.

Поширені обмеження щодо Covid-19, коли підприємства та галузі закриті, можуть допомогти пом’якшити енергетичну кризу, зменшуючи споживання електроенергії. У пік карантину 2020 року попит на електроенергію в деяких частинах Європи впав аж на 20%.

Тим часом промисловість починає відчувати тиск. Nyrstar, провідний світовий виробник цинку, що належить Trafigura Group, зупинить виробництво на плавильному заводі у Франції в перший тиждень січня через різке зростання цін на електроенергію. За даними торгової групи Uniden, яка представляє енергоємні галузі, ця тенденція шкодить конкурентоспроможності французьких компаній.

Вищі ціни на енергоносії також мають більш широкий вплив. Європейський центральний банк прогнозує інфляцію в 3,2% на 2022 рік, причому дві третини цього зростання пояснюється зростанням цін на енергоносії. У Великобританії «більш стійка» інфляція стояла за несподіваним рішенням підвищити процентні ставки вперше за три роки 16 грудня.

Близько третини ядерних потужностей Франції буде зупинено на початку січня. Нація зазвичай експортує електроенергію в час пік своїм сусідам, але тепер вона потребує імпорту, що підвищить ціни скрізь. Технічне обслуговування також порушується через пандемію. Три німецькі атомні електростанції також закриються наприкінці цього року і, таким чином, будуть недоступні в найхолоднішу частину зими.

Лідери Європейського Союзу зустрілися цього тижня в Брюсселі, щоб обговорити енергетичну кризу, реакцію блоку на пандемію та нарощування Росією військ поблизу України, ключової країни-транзитора газу.

Ескалація напруженості між Києвом і Москвою може погіршити енергетичну кризу, що може призвести до того, що поставки російського газу можуть бути обмежені або взагалі припинені у разі вторгнення. Конфлікт також може затримати початок суперечливого газопроводу “Північний потік-2”, який з’єднує Росію з Німеччиною, який вже неодноразово зазнав затримок.

Ціни на газ знизилися в п’ятницю після того, як російський гігант ПАТ «Газпром» в останню хвилину забронював місце для газопроводу на аукціоні для доставки газу на захід через Польщу після того, як раніше вказував, що цього не буде. Але трейдери не впевнені, яку стратегію поставок Росії буде врахувати політична напруженість.

Увага вже звертається на наступну зиму. Якщо експорт російського газу залишиться на поточному рівні, європейські сховища наприкінці березня будуть заповнені менше ніж на 15%, що є найнижчим показником за всю історію, за словами консультанта-консультанта Wood Mackenzie Ltd. І це за умови нормальних погодних умов.

«Ми вважаємо, що існує висока ймовірність як тривалого, так і ще більшого зростання цін у зимовий період з наслідками, які можуть розтягнутися на наступні два роки», – сказав Натан Пайпер, керівник відділу досліджень нафти та газу Investec Bank Ltd.

+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *