Ціни на газ в Європі зростають

Ціни на газ і електроенергію в Європі зросли на ознаках того, що Росія не забезпечить збільшення поставок, яке обіцяв президент Володимир Путін. Принаймні не в понеділок.

Ф’ючерси на еталонний газ, що торгуються в Нідерландах, зросли на 9,7%, оскільки замовлення через ключовий російський газопровод сигналізували про те, що поставки залишаться значно нижчими за норму в понеділок. Що ще гірше, рано вранці газ йшов на схід з Німеччини до Польщі, у зворотному напрямку. Контракти на електроенергію також були збільшені через побоювання, що взимку не вистачить палива, щоб прогодувати теплові електростанції.

Найбільший європейський постачальник палива пообіцяв посилати більше газу в регіон, починаючи з понеділка, а Путін наказав ПАТ «Газпром» заповнити свої європейські сховища після завершення російської кампанії зі створення внутрішніх запасів. Натомість компанія заявила, що не буде продавати спотове паливо через свою торгову платформу цього тижня, а також не було заброньовано додаткових потужностей для відправки додаткових поставок до Європи в понеділок на аукціонах у вихідні.

«Це розчарування, оскільки ринок газу потребує більше поставок», – сказав Нік ван Кутерен, старший трейдер голландської енергетичної компанії PZEM. «Якщо Росія не збільшить потоки, ми можемо спостерігати подальше зростання цін».

Ціни на європейський газ цього року зросли більш ніж втричі, оскільки Росія обмежувала поставки, як і вантажі скрапленого природного газу, які спрямовувалися до Азії. Москва неодноразово заявляла, що може постачати більше палива до Європи через свою суперечливу ланку «Північний потік-2», і чинила тиск на континент, щоб він схвалив потоки через 1200-кілометровий газопровід.

Еталонні європейські газові ф’ючерси виросли на 9,7% і торгувалися на 4,8% вище до 77,47 євро за мегават-год до 11:48 в Амстердамі. Еквівалент британського контракту виріс на 3,6% до 198,35 пенса за терм.

Німецька електроенергетика за перший квартал наступного року додала аж на 6,9% до 166,50 євро за мегават-годину, тоді як контракт на грудень додав цілих 5,8%, також досягнувши 166,50 євро. Ціна вуглецю зросла на 1,7% до 60,37 євро за тонну.

Замовлення німецького газу через трубопровід «Ямал-Європа» для доставки на компресорну станцію Mallnow у понеділок залишалися лише часткою від нормального рівня. На вихідних «Газпром» не забронював місця в пунктах в’їзду «Суджа» та «Сохранівка» на кордоні між Росією та Україною. Для станції Mallnow у Німеччині також не було заброньовано жодної додаткової потужності.

Кремль не бачить, що Газпром порушує наказ Путіна зосередитися на поповненні європейських запасів з 8 листопада, заявив журналістам речник Дмитро Пєсков.

“Газпром повинен приймати рішення щодо щоденних поставок газу до Європи”, – сказав Пєсков.

Європа розпочала опалювальний сезон з найнижчих запасів за більше ніж десятиліття. Трейдери чекали збільшення російського газу через зростаючу побоювання, що його не вистачить для задоволення попиту, якщо зима буде люто холодною.

Незаплановані відключення також стримували потік газу до Європи. За словами оператора, підрозділу TotalEnergies SE, роботи на родовищі Елгін-Франклін у Великобританії триватимуть із середи по п’ятницю. За словами оператора мережі Gassco, технічне обслуговування родовища Скарв у Норвегії, яке розпочалося в четвер, також триватиме цього тижня.

При цьому попит планується зростати. Протягом останніх кількох днів температура на північному заході Європи була нижче норми, і синоптики очікують, що наступного тижня погода стане ще холоднішою.

Однак деякі трейдери все ще бачать можливість того, що Москва може почати посилати більше газу до Європи в найближчі кілька днів.

«Можливо, їм потрібен день, щоб перенаправити потоки на експорт, і нам слід дочекатися ознак того, що станеться у вівторок, перш ніж повністю втратити віру», – сказав Джеймс Хакстепп, аналітик S&P Global Platts.

Навіть якщо Росія збільшить потік газу на континент, точні обсяги невідомі, оскільки експортні потужності «Газпрому» будуть обмежені, поки він не забронює додатковий польський або український транзитний простір, за словами Хакстеппа.

“Поставки з Росії можуть залишатися низькими до запуску “Північного потоку-2”, – сказав він.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 думки про “Ціни на газ в Європі зростають”

  1. Сповіщення: Ціни на енергоносії в Європі неодноразово б’ють рекорди

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *