Ціна на газ в Україні на 2022 рік – Коболєв

Екс-голова НАК “Нафтогаз Україна” Андрій Коболєв дав свій прогноз для ZN, що буде відбуватися з цінами на газ та газовим ринком України в 2022 році.

2021 став для світового газового ринку поворотним у багатьох сенсах. Основними подіями, що заслуговують на увагу з точки зору формування його основних тенденцій, я б назвав такі:

  • відновлення глобальної економіки на тлі ослаблення ковідної кризи, що спричинило зростання попиту на природний газ;
  • усвідомлена відмова від «брудного» вугілля та перехід на більш «чистий» метан у цілій низці країн, насамперед у Китаї, який продемонстрував рекордно високе зростання обсягів імпорту блакитного палива та вийшов на перше місце у світі за обсягами імпорту зрідженого газу (LNG) ;
  • завершення будівництва «Північного потоку-2» дало додатковий стимул Москві посилити свій тиск на ЄС та Німеччину зокрема з метою завершення всіх формальностей та повного запуску цього газопроводу в обхід українського маршруту.

Перелічені вище фактори є основними причинами стрімкого зростання цін на природний газ у Європі, що виявилася між молотом та ковадлом: молот — збільшення глобального попиту, ковадло — тактика мінімізації обсягів експортованого в ЄС трубного газу (або так званої сушіння ринку), яку почав застосовувати «Газпром» » Влітку цього року і суттєво посилив до його кінця. Комбінація цих факторів призвела до рекордно високих рівнів цін на європейських газових хабах, де ціна впевнено тримається в районі 1000 дол. за тисячу кубометрів, і перспективи її повернення до рівня, який відповідав би нафтовому або вугільному еквіваленту навіть з урахуванням усіх поправок на екологічність. виглядає малореальною. Хвиля зростання цін на газ у Європі не могла не прийти і до України з урахуванням її повної інтеграції до європейського газового ринку. За даними Української енергетичної біржі на дату написання цієї статті, «наведена вартість природного газу на європейських хабах (Day-Ahead) до кордону України» наблизилася до 90 тис. грн. за тисячу кубометрів.

Ціни внутрішнього ринку для незахищених (промислових) споживачів перетинали позначку 50 грн за кубометр, чим поставили на межу виживання відразу кілька галузей економіки. Заздалегідь зазначу, що спеціально не описуватиму очевидні помилки у підготовці до поточного осінньо-зимового сезону та причини їх виникнення (про це вже й так достатньо сказано та написано). Але для прогнозування ситуації у 2022 році важливо розуміти, з якими ключовими показниками ми входимо в новий рік:

  • запаси газу в українських підземних сховищах газу будуть нижчими за 14 млрд кубометрів;
  • обсяг внутрішнього споживання приблизно дорівнює рівню минулого року в періоди сильних холодів (нижче -15°С на більшій частині території) і може досягати 180 млн. кубометрів на добу;
  • внутрішній видобуток перебуватиме на незмінному рівні (55 млн кубометрів на добу);
  • НАК «Нафтогаз України» перебуває у стані глибокого фінансового дефіциту та може залучати кошти для його покриття лише у держави.

Не хочу втомлювати читача арифметичними розрахунками прогнозного дефіциту потужності українських ПСГ щодо відбору газу, що там зберігається, перейду відразу до висновку: Україна не зможе обійтися без істотних обсягів імпорту газу в першому кварталі 2022 року для покриття пікових навантажень, викликаних низькою температурою. УНН Оцінки необхідного обсягу імпорту коливаються від 2 до 3 млрд кубометрів за вказаний період, але вже зараз очевидно наступне: головним фактором, який визначить ситуацію на українському ринку газу у 2022 році, стане розмір збитків, які ми як держава отримаємо у першому кварталі. І тут мені видаються можливими два варіанти розвитку подій:

Оптимістичний:

Нафтогаз зможе забезпечити достатній імпорт газу для покриття добових дефіцитів. У цьому сценарії вже мало що залежить від самого «Нафтогазу», адже кошти в такому обсязі компанії, яка залишилася без грошових коштів і вже не спроможна сплатити навіть поточні податки, може надати лише держава. Ціну такого імпорту передбачати складно (я очікую, що ціна продовжить коливатись у широкому діапазоні під впливом двох факторів — погоди та рішень у Кремлі; поставки LNG на європейський ринок формуватимуть верхню межу функції — при його досягненні газ перенаправлятиметься з Азії до Європи та гаситиме цінові списи, але повернути ціну на докризовий рівень не зможе), але купувати «Нафтогазу» доведеться за будь-якою ціною, навіть якщо вона знову повернеться на рівень понад 2000 дол. за тисячу кубометрів. Таким чином, державі доведеться знайти від 2 до 6 млрд дол. у тій чи іншій формі на підтримку найбільшої державної компанії.

Песимістичний:

Нафтогаз не зможе забезпечити достатній імпорт газу для покриття добових дефіцитів. Цей сценарій може відбутися не лише через відсутність грошей (читай — відмови держави надати фінансову підтримку найбільшій державній компанії), а й у разі нестачі імпортних потужностей із Євросоюзу. Простими словами, навіть якщо виділити «Нафтогаз»

Збитки першого кварталу за оптимістичного сценарію розвитку подій будуть тільки фінансовими, і його оцінити нескладно — ціна купівлі газу мінус ціна його продажу (а продаватиме його НАК приблизно за 220 дол.), або від 1,5 до 5,3 млрд дол. результату. За другого сценарію все буде набагато гірше. Реакцію росіян на несанкціонований відбір (або, простіше кажучи, крадіжка) газу передбачити нескладно: зупинення транзиту територією України та негайне розірвання чинного транзитного контракту, підписаного у грудні 2019 року. Розмір фінансових збитків у такій ситуації вважати немає сенсу, оскільки він буде набагато більшим, ніж втрати на різниці в ціні купівлі та продажу газу плюс втрачені доходи від транзиту російського газу до кінця 2024 року. З великою ймовірністю це призведе до запуску «Північного потоку-2» та відмови «Газпрому» від використання українського маршруту за повної мовчазної згоди західних партнерів. Я дуже сподіваюся, що погода буде до нас прихильною, і ми обмежимося оптимістичним сценарієм. Як говорить відоме прислів’я, «якщо проблему можна вирішити за гроші, то це не проблема, це витрати».

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *