“Північний потік 2” наближається до фінішу

Північний потік 2

США визнали газопровід з Росії до Німеччини «доконаним фактом». Європейському ринку все одно знадобиться більше СПГ

Після того, як минулого тижня президент Росії Володимир Путін зустрівся з президентом США Джо Байденом у Женеві, він сказав кілька теплих слів на адресу свого американського колеги. “Пан Байден професіонал”, – сказав Путін. “Він зосереджений, він знає, чого хоче досягти, і робить це дуже вміло”. Можливо, він міг би собі дозволити бути щедрим, тому що Росія наближається до досягнення однієї з ключових цілей енергетичної політики, добудови газопроводу “Північний потік-2” до Німеччини, в умовах протидії США.

Новий трубопровід допоможе підтримати очікуване різке збільшення експорту російського газу до Європи наступного року. Але одне занепокоєння, яке лежить в основі опозиції США проти “Північного потоку-2”, – загроза позиції Європи як ринку для експорту СПГ -, схоже, є менш серйозним, ніж це було спочатку. Європейський ринок газу швидко змінюється, і є можливість для збільшення імпорту як російського газу, так і СПГ у 2022 році.

Спочатку очікувалося, що “Північний потік-2” запрацює на початку 2020 року. Санкції США допомогли відкласти його майже на два роки, але зараз він готовий розпочати комерційні операції наприкінці цього року. Прокладка труб для однієї з двох ліній проекту була завершена на початку червня. Очікується, що другий рядок буде завершений протягом найближчих трьох місяців, а потім потрібно буде виконати пусконалагоджувальні роботи та сертифікацію перед початком комерційних операцій.

Адміністрація Байдена стверджує, що намагатися зупинити ці останні кроки не є практичною пропозицією. Ентоні Блінкен, державний секретар США, заявив на слуханнях підтвердження в січні, що він “твердо вирішив зробити все можливе”, щоб не допустити завершення “Північного потоку 2”.

Однак цього місяця він заявив комітету палати закордонних справ, що його завершення було “здійсненим фактом”. Американські санкції, введені в 2019 році, означали, що швейцарська компанія Allseas повинна була припинити роботу над проектом, але її судна замінили два кораблі для прокладання труб під російським прапором, які змогли продовжити роботу. У травні Державний департамент США заявив Конгресу, що скасує санкції проти швейцарської проектної компанії Nord Stream 2 AG, дочірньої компанії “Газпрому”, та її керівника Маттіаса Варніга.

Найважливішим питанням, що залишилося перед трубопроводом, є те, що він повинен відповідати вимогам європейської газової директиви. Це вимагатиме розділення права власності, доступу третіх сторін та регульованого тарифу на 54-кілометровій ділянці трубопроводу в територіальних водах Німеччини.

Ринкові умови вказують європейським споживачам, що додаткові імпортні потужності будуть корисними. Європейські ціни на газ різко зросли за останні 12 місяців. Рік тому базовий ф’ючерсний контракт TTF на четвертий квартал 2021 року торгувався приблизно на рівні € 14 за мегават-годину, або приблизно $ 4.90 на мільйон британських теплових одиниць. Цього тижня цей контракт перевищив 31,70 євро за МВт-год, або близько 11,1 доларів США за мільйон БТЕ.

Ключовим фактором зростання стало подвоєння цін на вугілля та вуглець з початку минулої зими. Це підняло ціну, за якою має сенс перейти з вугілля на газ для виробництва електроенергії приблизно на 3,50 дол. США за мільйон БТЕ на майбутню зиму. Ціна дозволів на викиди вуглецю в ЄС в європейській системі торгівлі викидами подвоїлася з приблизно 25 євро за тонну еквіваленту діоксиду вуглецю минулого жовтня до понад 50 євро за тонну цього тижня.

Завершення проекту “Північний потік-2”, потужність якого становитиме 55 мільярдів кубічних метрів на рік, допоможе збільшити продажі російського газу до Європи. Вуд Маккензі прогнозує, що європейський імпорт російського газу зросте приблизно на 12%, зі 176 млрд кубометрів цього року до 196 млрд кубометрів у 2022 році. Це був би новий рекорд, що перевищив попередній пік у 2018 році.

Однак це не означає, що продажі СПГ в Європі стискаються. Власне видобуток газу в Європі зменшується, як і імпорт із Північної Африки, тоді як попит зростає, і це створює можливості для інших постачальників. Якщо буде знайдено якийсь спосіб зупинити «Північний потік 2» в останній момент, США та інші експортери СПГ будуть серед основних бенефіціарів. Але навіть якщо трубопровід піде далі, європейський ринок зрідженого природного газу повинен зростати наступного року. Ми прогнозуємо, що імпорт європейського СПГ зросте із 105 млрд куб. М цього року до 114 млрд куб. М у 2022 році.

Довгострокові тенденції також виглядають позитивними для імпорту СПГ. Ціни на квоти на викиди будуть підкріплені планами ЄС щодо швидкої декарбонізації протягом найближчого десятиліття, підтримуючи постійний перехід від вугілля для виробництва електроенергії, а Вуд Маккензі очікує, що європейський попит на газ залишатиметься стійким. Тим часом, як очікується, виробництво буде продовжувати скорочуватися.

Адміністрація Байдена викликала сильну критику з боку республіканських членів Конгресу через своє рішення про те, що битва за зупинку “Північного потоку-2” більше не коштує витрат. “Скасування цих санкцій … надає перевагу російській енергетиці перед американською енергетикою, а російські робочі місця перед американськими”, – написали вони. Це правда, що позиція експортерів зрідженого природного газу в США зменшиться

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *