Ціна газу для населення України може зрости – угода з МВФ

Про що домовилися з МВФ

Україна відмовиться від практики обмеження ціни на газ і послуг з теплопостачання та подачі гарячої води. Ця умова міститься в оновленому меморандумі співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ), повідомляє “РБК-Україна”.

Ціни з травня наступного року повинні будуть повністю відображати витрати компаній на надання послуг, включаючи капітальні вкладення. Крім того, з весни до 50% газу “Укргазвидобування” має продаватися не “Нафтогазу”, а через біржу.

Чому ціна газу може зрости

Весь газ “Укргазвидобування” (УГД) зараз продається НАК. А остання вже продає його постачальникам (газзбутам) для населення і підприємств ТКЕ, забезпечуючи їм пільгову ціну. Але з травня 2022 року, згідно з меморандумом з МВФ, до 50% газу УГД має щорічно продаватися на біржі “на прозорій і конкурентній основі з рівним доступом для всіх учасників ринку”.

Тоді як решту газу НАК продовжить викуповувати безпосередньо для забезпечення клієнтів як покупець останньої надії (ППН) і бюджетних організацій. З 2024 року, після закінчення терміну трирічного контракту, УГД повинна буде продавати на біржі 100% свого газу, випливає з документа.

Глава НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко давно говорить про необхідність продажу газу на біржі.

 “Ми говоримо про справжню біржу, справжню торгівлю зі справжнім центральним кліринговим контрагентом. Такого поки в Україні немає, потрібно все це створити”, – пояснив він у жовтні в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.

Планується, що газ на біржі зможуть купувати всі і на рівних умовах. Ніхто з покупців, в тому числі і іноземних, не може бути тут обмежений.

Укргазвидобування” видобуває в рік трохи більше 13 млрд кубометрів. Майже половина від цього обсягу-газ, необхідний для поставок населенню. З травня ціна на цей газ безпосередньо вже не залежатиме від котирувань на європейських хабах TTF і NCG. Її визначить внутрішній ринок – українська біржа. Але, ймовірно, вартість газу не буде істотно відрізнятися від європейської.

На біржі газ купувати зможуть всі і на рівних умовах. Ніхто з покупців, в тому числі і іноземних, не може бути тут обмежений. “Ціна не буде сильно нижче ціни хаба. Якщо ринок дефіцитний, то ціна буде прагнути до максимального значення, а це і є ціна хаба”, – пояснив у коментарі РБК-Україна глава біржового комітету Української енергетичної біржі Олексій Дубовський.

У Кабміні не коментують зміст меморандуму. За неофіційною інформацією, при підготовці документа виходили з того, що навесні імпортна ціна газу істотно знизиться, а тому зростання тарифів в Україні вдасться уникнути.

На рівні діючої ціна може залишитися лише в разі падіння світової ціни нижче 300 доларів за 1 тис. кубометрів. Це може статися після покриття дефіциту газу в Європі Росією за рахунок збільшення поставок через Україну, на що РФ поки не йде. Або після запуску “Північного потоку-2”.

Крім того, згідно з меморандумом, планується безкоштовно відкрити всім постачальникам доступ до бази споживачів газу. Зараз постачальники, зокрема, газзбути, не відкривають ці бази, побоюючись втратити клієнтів. Згідно з меморандумом, доступ до баз повинні відкрити до грудня поточного року.

“Ми гарантуємо, що всі підзаконні акти, необхідні для завершення запуску єдиного дата-хаба для побутових споживачів, будуть затверджені до грудня 2021 року”, – йдеться в меморандумі.

Очікується, що у березні відбудеться черговий перегляд програми МВФ. І якщо до того моменту не трапиться нічого екстраординарного, фонд перерахує Україні ще один транш.

Експерт з енергетичних питань Валентин Землянський вважає, що очікування істотного зниження цін на газ досить оптимістичні. “Я думаю, що найближчим часом ціна залишиться на нинішньому рівні. Можна розраховувати, що ціни впадуть навесні. Але сказати, що буде влітку – досить складно”, – зазначив він у коментарі РБК-Україна.

Зустріч МВФ

Меморандум передбачає

Що до кінця опалювального сезону облгази і газзбути, більшість з яких зараз знаходяться під контролем структур Дмитра Фірташа, повинні бути повністю роз’єднані і не мати єдиного бенефіціара. Цим питанням займатиметься Антимонопольний комітет спільно з НКРЕКП і Міненерго.

Повноваження АМКУ, як очікується, істотно розширять. Відомству планується дати право фізичних обшуків, конфіскації документів, а також право обміну інформацією з іншими правоохоронними органами. Рішення АМКУ повинні отримати статус виконавчих документів без додаткового судового рішення.

Крім того, згідно з меморандумом, планується безкоштовно відкрити всім постачальникам доступ до бази споживачів газу. Зараз постачальники, зокрема, газзбути, не відкривають ці бази, побоюючись втратити клієнтів. Згідно з меморандумом, доступ до баз повинні відкрити до грудня.

“Ми гарантуємо, що всі підзаконні акти, необхідні для завершення запуску єдиного дата-хаба для побутових споживачів, будуть затверджені до грудня 2021 року”, – йдеться в документі.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

2 думки про “Ціна газу для населення України може зрости – угода з МВФ”

 1. Зараз не зрозуміло, що буде з цінами на газ ((( Кожного року щось змінюється . Антимонопольний комітет для чого не зрозуміло в нас одна монополія на ринку

  1
  1. Нажаль це спадок.. Але вже зроблено багато кроків для відкритих ринкових відносин в газовій сфері

   1
   1

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *