Міністерство енергетики України повністю провалило підготовку для цього ОЗП

На жаль, Міністерство енергетики України повністю провалило підготовку для цього ОЗП і нової розподіленої баласуючоі газової генерації не було створено. Тому і підіймають прайскепи типа для імпорту у пікові години, бо генерації не вистачає. – таку думку висловив в Facebook Сергій Макогон

До речі, навіть та єдина мобільна газова турбіна на 28 МВт, яку ще в лютому передали безкоштовно американці, ще не ввели в промислову експлуатацію.

Ну хоч зараз МінЕнерго обіцяє аж 300 МВт газової генераціі на наступний ОЗП 2024-25.

Я не особо вірю обіцянкам МінЕнерго, але і 300 МВт це недостатньо мало. Потрібно мінімум 1 ГВт, а краще 2 ГВт. І їх буде складно забезпечити до сезону 2024, але точно можна зробити до 2025, якщо зараз почати щось робити.

Груба оцінка проекту створення 1 ГВт газової генерації:

1. Вартість газової та парової турбін та генератору складає 600-800 usd за кіловат потужності

2. Витрати на монтаж та запуск складають 300-400 usd за кіловат потужності. Але цю складову можно зменшити за рахунок використання існуючих майданчиків.

Тобто загальна вартість 1 ГВт нової газової генерації буде складати близько 0,8-1 млрд долл.

При ККД CCGT в 60% та ринковій вартості газу 14 грн за м3 маржинальна вартість 1 кВт год електрики – 2,4 грн за 1 кВт год. Це в 3 ‼️ рази менше вечірнього прайскепу 7,2 грн. Тобто робота такої генерації не буде збитковою навіть якщо додати амортизацію та інші витрати. Нагадаю, за така генерація працює тільки в пікові години.

Грубо структура проекту може виглядати так:

1. Купити нові або б/в CCGT установки, кожна потужністю до 200-300 МВт для децентралізованого розміщення по Україні ближче до кінцевого споживача, щоб менше залежить від мереж Укренерго. Це посилить стійкість нашої енергосистеми. Прощадки розміщення – місцеві ТКЕ, промислові об’єкти або майданчики ГТС – там, де є готова інфраструктура: газ великого тиску, електричні мережі тощо.

2. Джерела фінансування: покупка обладнання – донори, витрати на встановлення та запуск – власні кошти.

3. Реалізувати проект може Оператор ГТС України. Новий закон дозволяє йому виробляти та продавати електрику.

Гроші у Оператора є. Згідно з останніми заявами компанії, на рахунках вже накопичено 6,6 млрд грн, а крім того мінімум 1 млрд грн щомісячно до кінця 2024 компанія може виділяти з надходжень від транзиту. Тобто компанія може виділити до 400 млн дол для софінасування проекту (виконання монтажу та запуску) і навіть без залучення кредитів.

Але МінЕнерго вперто ігнорує потребу в додатковій баласуючій генерації. Просто ніхто не рахує витрати від аварійного імпорту, підняття прайскепів та компенсацій примусового обмеження ВДЕ.

А постійне лобіювання підвищення прайскепів в основному грає на руку відомому «немонопольному» власнику приватних теплових ТЕС, але не вирішує проблему нестачі генерації для споживачів.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *